|
|
SKUTECZNE PRAKTYKI W FINANSOWANIU I ZARZĄDZANIU FLOTĄ |
|
Administratorzy i kierownicy flot samochodowych spotkali się w Warszawie podczas IV i V edycji Fleet Management FORUM. W ramach warsztatów szkoleniowych omówiono tematy dotyczące finansowania, ubezpieczeń, psychologii transportu, mobilności, prawa i podatków oraz technologii informatycznych i GPS wykorzystywanych w branży flotowej. |
|
|
Wydawnictwo PTL Media, wydawca magazynu „EuroFlota”, ma za sobą organizację dwóch edycji szkoleń w ramach Fleet Management FORUM. W spotkaniu i wykładach merytorycznych przeprowadzonych podczas FMF cz. I i II, które przebiegały pod hasłem „Skuteczne praktyki w finansowaniu i zarządzaniu flotą”, w sumie uczestniczyło blisko 150 przedstawicieli firm związanych z branżą flotową.
IV edycję Fleet Management FORUM, która odbyła się 19 maja i była integralną częścią zorganizowanej 18 czerwca II części szkolenia, tradycyjnie już otworzył i poprowadził Paweł Baran, redaktor naczelny magazynu „EuroFlota”.
– Jestem przekonany, że zaproszeni eksperci sprostali oczekiwaniom wszystkich uczestników naszego szkolenia. Kolejna edycja imprez szkoleniowych, organizowanych przez magazyn „EuroFlota”, jest reakcją na zapotrzebowanie menedżerów działających na tym dynamicznie rozwijającym się w naszym kraju rynku – podkreślił Paweł Baran.
W blokach tematycznych zaproszeni eksperci: dr Andrzej Markowski, Marta Szafarowska, Piotr Pastuszka, Patrycja Ptaszek-Strączyńska i Jacek Częścik, w przystępny i ciekawy sposób przedstawili problemy rynku flotowego.
– Z racji pełnionych obowiązków zawodowych wysoko sobie cenię zawartość merytoryczną poruszanych w trakcie szkolenia tematów, zwłaszcza w obszarze prawno-podatkowym, jak też finansowania flot – powiedziała nam Beata Kopka, główna księgowa MMC Car Poland.
Partnerami Merytorycznymi IV edycji Fleet Management FORUM były firma MDDP oraz Centrum Badań i Usług Psychologicznych.
Wykład dr. Andrzeja Markowskiego, dyrektora Centrum Badań i Usług Psychologicznych, koncentrował się wokół relacji administrator floty – kierowca. W interesujący sposób wykazał on rolę, jaką osoba odpowiedzialna za flotę aut firmowych ma w kształtowaniu postaw kierowców. Wyjaśnił, jak fleet manager może zmieniać zachowania kierowców i motywować ich do efektywnej pracy. W trakcie wykładu nie zabrakło odniesień do kultury i bezpieczeństwa jazdy. Dr Markowski przekonywał, że do wypadków dochodzi nie dlatego, że ktoś nie potrafi jeździć, ale dlatego, iż jest przekonany, że jeździ wyśmienicie. Stąd potrzeba stałej edukacji w zakresie doskonalenia techniki i kultury jazdy oraz odpowiednio prowadzonego systemu nagród i kar w polityce flotowej firmy.
Zagadnienia prawno-podatkowe poprowadziła znana naszym czytelnikom Marta Szafarowska, doradca podatkowy i partner w MDDP. W wykładzie „Prawo do odliczania VAT od wydatków samochodowych na gruncie interpretacji organów podatkowych oraz sądów administracyjnych” odniosła się szczegółowo do obowiązujących przepisów podatkowych VAT w zakresie obowiązującym samochody do 3,5 tony oraz przeanalizowała interpretacje izb skarbowych i wyroków sądowych w zakresie prawa do odliczeń VAT, związanego z eksploatacją samochodu służbowego. W ramach warsztatu networkingowego prelegentka wiele uwagi poświęciła kwestii podejmowania właściwych decyzji w obszarze podatków i prawa związanego z funkcjonowaniem w firmie samochodowej floty.
Partnerem głównym IV edycji Fleet Management FORUM była firma T-matic Systems SA z Warszawy. W trakcie swojego wykładu Piotr Pastuszka, prezes zarządu T-matic Systems SA – ekspert w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań pomiarowych, a także m.in. z zakresu wykorzystania nowoczesnych systemów informatycznych w analityce biznesowej, przedstawił funkcjonowanie inteligentnych systemów telematycznych w biznesie. Uczestnicy szkolenia mogli zapoznać się z działaniem systemu TIMS, który oferuje pomoc w prowadzeniu elektronicznej ewidencji VAT oraz rozwiązania z zakresu Allianz Doradca, Allianz Podatnik oraz Allianz Skarbowy, które kompleksowo wspierają proces rozliczania podatków użytkowanych w firmie aut.
W ramach case study z obszaru finansowania i zarządzania flotą bardzo interesujący wykład przedstawiła Patrycja Ptaszek-Strączyńska, dyrektor ds. finansów w spółce Macrologic. W trakcie wykładu podzieliła się doświadczeniem z finansowania i zarządzania 250 samochodami firmowymi. W przerwie networkingowej odpowiadała m.in. na pytania, dlaczego firma nadal kupuje samochody, wykorzystując do tego środki własne.
Wykład prezentujący ubezpieczenia floty jako istotny element TCO oraz CSR poprowadził Jacek Częścik – praktyk i ekspert w zarządzaniu flotą, współzałożyciel, członek komitetu założycielskiego oraz wieloletni prezes zarządu Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych. W ramach prelekcji mówił m.in. o wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego i przygotowaniu do przetargu. W jasny i przystępny sposób przedstawił analizę szkodowości floty oraz optymalizacji kosztów ubezpieczeń komunikacyjnych, a także wyjaśnił, jakie jest zadanie brokera ubezpieczeniowego w procesie ubezpieczenia floty.
Dopełnieniem wykładu był komentarz ekspercki Piotra Bryńskiego, dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych Klienta Kluczowego w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.
W sumie IV edycja (1) Fleet Management FORUM obfitowała w wiele interesujących wykładów, zaś uczestnicy mogli – według zainteresowań – dobrać odpowiedni panel dyskusyjny. Wiele osób skorzystało z atrakcyjnej oferty i wzięło udział w V edycji (2) części FMF Skuteczne praktyki w finansowaniu i zarządzaniu flotą.
W ekskluzywnym gronie kadry kierowniczej, odpowiedzialnej za zarządzanie flotą samochodową w firmie, przebiegało szkolenie, które odbyło się 18 czerwca w Warsaw Plaza Hotel, w którym uczestniczyło 70 osób, m.in. administratorzy flot, członkowie kadry kierowniczej firm (dyrektorzy administracyjni – finansowi, ds. logistyki, zarządzający, właściciele firm, prezesi, członkowie zarządu). Tematyka szkolenia koncentrowała się wokół wykładów, poświęconych tematyce odliczeń podatku VAT, mobilności, bezpieczeństwa we flotach oraz technologii informatycznych i GPS.
Patronat merytoryczny nad imprezą objęła firma EY, lider w zakresie usług podatkowych, prawnych, audytorskich i doradczych, zaś partnerem głównym wydarzenia był Nissan Poland, importer uznanych japońskich samochodów osobowych i dostawczych, które często są wykorzystywane w parku flotowym wielu polskich firm. W grupie partnerów znalazła się również firma Tronic, oferująca systemy monitoringu pojazdów i maszyn oraz producent oprogramowania i urządzeń telematycznych, które wykorzystują m.in. technologie GPS, GSM, CAN czy tachografy cyfrowe. Kolejny partner, firma Kapsch Telematic Services, to operator elektronicznego systemu poboru opłat drogowych via TOLL oraz dostawca usługi viaAUTO dla pojazdów o DMC do 3,5 tony.
– Stawiamy sobie za cel, by organizowane przez nas szkolenia i konferencje, obok przekazu merytorycznego wiedzy potrzebnej w codziennej pracy administratora floty, były również miejscem spotkania ludzi branży, dyskusji i wymiany doświadczeń. Jestem przekonany, że kolejne imprezy potwierdzają, że potrafimy sprostać oczekiwaniom rynku, by przygotować na bardzo wysokim poziomie merytorycznym tego typu szkolenia i spotkania – powiedział Paweł Baran, redaktor naczelny magazynu „EuroFlota”.
Opinie organizatorów potwierdzają liczne głosy uczestników, którzy z zainteresowaniem wysłuchali i aktywnie uczestniczyli w przygotowanych wykładach.
– Fleet Management FORUM to nie kolejna nudna konferencja, podczas której uczestnicy czekają tylko na przerwę na kawę i lunch. Można było się o tym przekonać podczas najnowszej edycji wydarzenia zorganizowanego przez miesięcznik „EuroFlota”. Interesujący, niekiedy wręcz charyzmatyczni prelegenci – powiedział Paweł Janas z IBRM Samar.
Wykład inauguracyjny poprowadził Marek Jarocki, dyrektor w Dziale Doradztwa Podatkowego EY, w zespole Human Capital, licencjonowany doradca podatkowy. W wykładzie odniósł się do obowiązujących przepisów podatku VAT, zwłaszcza kwestii ryczałtu samochodowego oraz skutecznej polityki podatkowej w firmie, która wykorzystuje w swojej działalności flotę samochodów firmowych.
Wokół problematyki podatkowej, zwłaszcza zmiany przepisów, orzecznictwa oraz nowych korzystnych interpretacji, koncentrował się także wykład Doroty Pokrop, dyrektora w dziale Doradztwa Podatkowego EY, lidera Zespołu ds. podatku VAT, licencjonowanego doradcy podatkowego. Prelegentka poświęciła wiele miejsca nowym regulacjom odliczeń podatku VAT od paliwa, które wejdą w życie po 1 lipca 2015 roku. Dopełnieniem wykładu Doroty Pokrop, jak też kolejnych prelegentów, były na zakończenie każdego z wykładów 20-minutowe przerwy networkingowe, gdzie przy kawie uczestnicy mogli zadawać pytania, wymieniać się z prelegentami spostrzeżeniami oraz opiniami, a także przedyskutować je z pozostałymi uczestnikami Fleet Management FORUM.
W programie szkolenia znalazło się także bardzo wiele interesujących i praktycznych tematów, których zawartość merytoryczna bezpośrednio przekładała się na proces administrowania flotą samochodową w firmie.
W ramach Case Study Łukasz Jania, prezes zarządu w firmie Fleet Partners oraz członek SKFS, przedstawił, w jaki sposób można napisać dobre zapytanie ofertowe do firmy CFM oraz jakie elementy powinno ono zawierać. Odniósł się również do ważnej kwestii, w jaki sposób precyzyjnie określić warunki firmy użytkującej flotę pojazdów, by uniknąć dwuznaczności interpretacyjnych w umowie najmu.
W trakcie prelekcji pt. Umowa CFM – rekalkulacje kontraktów, zmiany we flocie Maciej Kryda, menedżer Działu Administracji w grupie Sanofi, przedstawił najnowsze przepisy, innowacyjne usługi oraz produkty, które przynoszą oczekiwane rozwiązania stawiane przed zespołem flotowym.
Z dużym zainteresowaniem został przyjęty wykład Piotra Białobłockiego, dyrektora logistyki w spółkach kapitałowych rodziny Państwa Komorowskich, który na co dzień zarządza flotą ok. 600 pojazdów. Zaproszony ekspert odniósł się w swoim wykładzie do istotnej kwestii wykorzystania systemów GPS i telematyki we flocie osobowej. Jak można oszczędzać, optymalnie wykorzystując możliwości systemów GPS? W wykładzie nie zabraknie tematyki EcoDrivingu, m.in. jaki produkt w postaci sprawozdania okresowego, ecodrivingu możemy zaproponować kierowcy samochodu służbowego – osobowego, jak również ciężarowego?
Podczas czerwcowej edycji Fleet Management FORUM pt. „Skuteczne praktyki w zarządzaniu flotą” nie zabraknie wykładu odnoszącego się do praktycznych kwestii, dotyczących płynnego poruszania się po płatnych odcinkach autostrad. Przedstawiciel partnera FMF, dostawcy usługi via AUTO, Robert Smoleński z firmy Kapsch Telematic Service, wyjaśnił uczestnikom szkolenia, jak i gdzie działa system viaAUTO, oraz przedstawił korzyści wynikające z użytkowania tego systemu, m.in. oszczędności czasu i paliwa, kontroli kosztów i tras, rozliczenia bezgotówkowego.
Na obu eventach nie zabrakło nowości z segmentu samochodów chętnie nabywanych przez klientów flotowych. Nasi partnerzy zadbali, by pokazać najnowsze modele. Na przykład Nissan prezentował nowe modele X-Trail i Pulsar, SEAT z Volkswagen Group Polska wystawiał się z nowym Seatem Leonem, AS Motors pokazał nowy model KIA Sorento, Bohemia Motors pokazała nową Skodę Superb, Lion Motors nowego Peugeota 508 RXH zaś Bawaria Motors nowe BMW serii 5.
Fleet Management FORUM to także doskonały czas i miejsce do nawiązania ważnych branżowych i biznesowych kontaktów oraz wymiany doświadczeń zawodowych. Szczegóły na stronie www.euroflota.pl. (WW)
Dowiedz się więcej - czytaj BEZPŁATNIE E-WYDANIE EuroFloty: dostęp TUTAJ
|
|
|
 |
|
|
|
|
|