EuroFlota
strona główna
o nas prenumerata szkolenia/konferencje 2020

szkolenia/archiwum
BEZPŁATNE
e-wydanie
dylematy
prawne
kontakt archiwum
 
 
      Numer 206/207/208, kwiecień/maj/czerwiec 2020
     
 
Leasing w trudnych czasach
Trendy w zapewnieniu pracownikom pełnej mobilności
Ubezpieczeni mogą polegać na PZU w każdej sytuacji
Bestseller w każdym calu: Nissan Qashqai
Bezemisyjny dostawca: Opel Vivaro-e
Branża CFM w obliczu pandemii
Branża pod kreską
Dominują we flotach MŚP
Door to door
Dzielny jak samuraj: Toyota Yaris Cross
Elektromobilność udanie broni się przed koronawirusem
Jak jeździmy w czasie pandemii
Kia Telluride Światowym Samochodem Roku 2020
Koronawirus pokrzyżował plany
Na wszystkie szlaki: Peugeot 2008
Nowy horyzont mobilności: Hyundai Kona Hybrid
Oszczędny transport autonomiczny
Podróżowanie w czasie pandemii
Robert Antczak na czele PZWLP
Sportowa elegancja: Giulia i Stelvio Quadrifoglio MY2020
Trzy scenariusze dla rynku
W nowej odsłonie: Mitsubishi Outlander PHEV
Właściwy wybór: Opel Corsa
Zwinny i oszczędny: Renault Clio
Przegląd prasy
Złe nastroje w branży motoryzacyjnej
Dofinansują zakup pojazdów elektrycznych
VW Financial Services dla strażaków
Odpowiedzialność w czasie pandemii
Ładowarki dla Mazd
Polacy kupili blisko 40% mniej nowych aut
Traficar: 500 kolejnych aut we flocie
Santander Leasing godny zaufania
Mniejszy ruch, większa brawura
Dobra pogoda, więcej wypadków
System ratunkowy PZU GO
Pocztowe elektryki przejechały 150 tys. km
20 lat Starter24
Skoda Polska: zmiany personalne
Michael Gruen prezesem Hondy w Polsce
Jacek Górski dyrektorem marki Opel w Polsce
Mitsubishi L200 dla kolei
Dobre wieści dla e-mobility
Felga sama pompuje oponę
Dozwolona sezonowa wymiana opon
Łatwiej zarządzać flotą
MAN-y dla inspekcji drogowej
Audi łączy z sygnalizacją świetlną
125 lat Skody
Piątki i soboty najniebezpieczniejsze
Nie warto żałować na dobre żarówki
Znaczny wzrost sprzedaży aut Renault i Dacia
Volvo sprzedało w Polsce blisko 11 tys. aut
Windykacja w dobie kryzysu
W szponach COVID-19
Procedury i przepisy w przypadku awarii
Nowy wymiar mobilności: Kia Niro PHEV
Zwarty i gotowy do jazdy: SsangYong Tivoli
Przyjemność z jazdy: BMW serii 3
Kompaktowy Van: Mercedes klasy B
Uterenowione kombi: VW Passat Variant Alltrack
Duży w dobrej cenie: Fiat Tipo
Wiele możliwości: Citroën C5 Aircross
Podtrzymuje doskonałe tradycje marki: Hybrydowa Toyota Corolla
Mocny blask trójramiennej gwiazdy: Mercedes Vito
Szybki transport: VW Transporter
Mobilny warsztat: Renault Master
Jak zmniejszyć liczbę wypadków
Powracanie do normalności
OC komunikacyjne – jak to działa?
Audi przedłuża gwarancję
Toyota sprzedała ponad 15 milionów hybryd
Pierwsze na świecie wytatuowane auto
Nowe Audi w 4Mobility
Cyfrowe lusterka w luksusowym sedanie Lexusa
Opel Corsa najlepiej łączy
Czeska elektryczna nowość – SKODA Enyaq iV
Sportowa Toyota Yaris GR w Polsce
Elektryczna „pięćsetka”
Z rynku: Elektryczny furgon Nissana
   
  pokaż wszystkie numery
 
SKUTECZNE PRAKTYKI W FINANSOWANIU I ZARZĄDZANIU FLOTĄ
 
Administratorzy i kierownicy flot samochodowych spotkali się w Warszawie podczas IV i V edycji Fleet Management FORUM. W ramach warsztatów szkoleniowych omówiono tematy dotyczące finansowania, ubezpieczeń, psychologii transportu, mobilności, prawa i podatków oraz technologii informatycznych i GPS wykorzystywanych w branży flotowej.
   
Wydawnictwo PTL Media, wydawca magazynu „EuroFlota”, ma za sobą organizację dwóch edycji szkoleń w ramach Fleet Management FORUM. W spotkaniu i wykładach merytorycznych przeprowadzonych podczas FMF cz. I i II, które przebiegały pod hasłem „Skuteczne praktyki w finansowaniu i zarządzaniu flotą”, w sumie uczestniczyło blisko 150 przedstawicieli firm związanych z branżą flotową.

IV edycję Fleet Management FORUM, która odbyła się 19 maja i była integralną częścią zorganizowanej 18 czerwca II części szkolenia, tradycyjnie już otworzył i poprowadził Paweł Baran, redaktor naczelny magazynu
„EuroFlota”.

– Jestem przekonany, że zaproszeni eksperci sprostali oczekiwaniom wszystkich uczestników naszego szkolenia. Kolejna edycja imprez szkoleniowych, organizowanych przez magazyn „EuroFlota”, jest reakcją na zapotrzebowanie menedżerów działających na tym dynamicznie rozwijającym się w naszym kraju rynku – podkreślił Paweł Baran.

W blokach tematycznych zaproszeni eksperci: dr Andrzej Markowski, Marta Szafarowska, Piotr Pastuszka, Patrycja Ptaszek-Strączyńska i Jacek Częścik, w przystępny i ciekawy sposób przedstawili problemy rynku flotowego.

– Z racji pełnionych obowiązków zawodowych wysoko sobie cenię zawartość merytoryczną poruszanych w trakcie szkolenia tematów, zwłaszcza w obszarze prawno-podatkowym, jak też finansowania flot – powiedziała nam Beata Kopka, główna księgowa MMC Car Poland.

Partnerami Merytorycznymi IV edycji Fleet Management FORUM były firma MDDP oraz Centrum Badań i Usług Psychologicznych.

Wykład dr. Andrzeja Markowskiego, dyrektora Centrum Badań i Usług Psychologicznych, koncentrował się wokół relacji administrator floty – kierowca. W interesujący sposób wykazał on rolę, jaką osoba odpowiedzialna za flotę aut firmowych ma w kształtowaniu postaw kierowców. Wyjaśnił, jak fleet manager może zmieniać zachowania kierowców i motywować ich do efektywnej pracy. W trakcie wykładu nie zabrakło odniesień do kultury i bezpieczeństwa jazdy. Dr Markowski przekonywał, że do wypadków dochodzi nie dlatego, że ktoś nie potrafi jeździć, ale dlatego, iż jest przekonany, że jeździ wyśmienicie. Stąd potrzeba stałej edukacji w zakresie doskonalenia techniki i kultury jazdy oraz odpowiednio prowadzonego systemu nagród i kar w polityce flotowej firmy.

Zagadnienia prawno-podatkowe poprowadziła znana naszym czytelnikom Marta Szafarowska, doradca podatkowy i partner w MDDP. W wykładzie „Prawo do odliczania VAT od wydatków samochodowych na gruncie interpretacji organów podatkowych oraz sądów administracyjnych” odniosła się szczegółowo do obowiązujących przepisów podatkowych VAT w zakresie obowiązującym samochody do 3,5 tony oraz przeanalizowała interpretacje izb skarbowych i wyroków sądowych w zakresie prawa do odliczeń VAT, związanego z eksploatacją samochodu służbowego. W ramach warsztatu networkingowego prelegentka wiele uwagi poświęciła kwestii podejmowania właściwych decyzji w obszarze podatków i prawa związanego z funkcjonowaniem w firmie samochodowej floty.

Partnerem głównym IV edycji Fleet Management FORUM była firma T-matic Systems SA z Warszawy. W trakcie swojego wykładu Piotr Pastuszka, prezes zarządu T-matic Systems SA – ekspert w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań pomiarowych, a także m.in. z zakresu wykorzystania nowoczesnych systemów informatycznych w analityce biznesowej, przedstawił funkcjonowanie inteligentnych systemów telematycznych w biznesie. Uczestnicy szkolenia mogli zapoznać się z działaniem systemu TIMS, który oferuje pomoc w prowadzeniu elektronicznej ewidencji VAT oraz rozwiązania z zakresu Allianz Doradca, Allianz Podatnik oraz Allianz Skarbowy, które kompleksowo wspierają proces rozliczania podatków użytkowanych w firmie aut.

W ramach case study z obszaru finansowania i zarządzania flotą bardzo interesujący wykład przedstawiła Patrycja Ptaszek-Strączyńska, dyrektor ds. finansów w spółce Macrologic. W trakcie wykładu podzieliła się doświadczeniem z finansowania i zarządzania 250 samochodami firmowymi. W przerwie networkingowej odpowiadała m.in. na pytania, dlaczego firma nadal kupuje samochody, wykorzystując do tego środki własne.

Wykład prezentujący ubezpieczenia floty jako istotny element TCO oraz CSR poprowadził Jacek Częścik – praktyk i ekspert w zarządzaniu flotą, współzałożyciel, członek komitetu założycielskiego oraz wieloletni prezes zarządu Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych. W ramach prelekcji mówił m.in. o wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego i przygotowaniu do przetargu. W jasny i przystępny sposób przedstawił analizę szkodowości floty oraz optymalizacji kosztów ubezpieczeń komunikacyjnych, a także wyjaśnił, jakie jest zadanie brokera ubezpieczeniowego w procesie ubezpieczenia floty.

Dopełnieniem wykładu był komentarz ekspercki Piotra Bryńskiego, dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych Klienta Kluczowego w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

W sumie IV edycja (1) Fleet Management FORUM obfitowała w wiele interesujących wykładów, zaś uczestnicy mogli – według zainteresowań – dobrać odpowiedni panel dyskusyjny. Wiele osób skorzystało z atrakcyjnej oferty i wzięło udział w V edycji (2) części FMF Skuteczne praktyki w finansowaniu i zarządzaniu flotą.

W ekskluzywnym gronie kadry kierowniczej, odpowiedzialnej za zarządzanie flotą samochodową w firmie, przebiegało szkolenie, które odbyło się 18 czerwca w Warsaw Plaza Hotel, w którym uczestniczyło 70 osób, m.in. administratorzy flot, członkowie kadry kierowniczej firm (dyrektorzy administracyjni – finansowi, ds. logistyki, zarządzający, właściciele firm, prezesi, członkowie zarządu). Tematyka szkolenia koncentrowała się wokół wykładów, poświęconych tematyce odliczeń podatku VAT, mobilności, bezpieczeństwa we flotach oraz technologii informatycznych i GPS.

Patronat merytoryczny nad imprezą objęła firma EY, lider w zakresie usług podatkowych, prawnych, audytorskich i doradczych, zaś partnerem głównym wydarzenia był Nissan Poland, importer uznanych japońskich samochodów osobowych i dostawczych, które często są wykorzystywane w parku flotowym wielu polskich firm. W grupie partnerów znalazła się również firma Tronic, oferująca systemy monitoringu pojazdów i maszyn oraz producent oprogramowania i urządzeń telematycznych, które wykorzystują m.in. technologie GPS, GSM, CAN czy tachografy cyfrowe. Kolejny partner, firma Kapsch Telematic Services, to operator elektronicznego systemu poboru opłat drogowych via TOLL oraz dostawca usługi viaAUTO dla pojazdów o DMC do 3,5 tony.

– Stawiamy sobie za cel, by organizowane przez nas szkolenia i konferencje, obok przekazu merytorycznego wiedzy potrzebnej w codziennej pracy administratora floty, były również miejscem spotkania ludzi branży, dyskusji i wymiany doświadczeń. Jestem przekonany, że kolejne imprezy potwierdzają, że potrafimy sprostać oczekiwaniom rynku, by przygotować na bardzo wysokim poziomie merytorycznym tego typu szkolenia i spotkania – powiedział Paweł Baran, redaktor naczelny magazynu „EuroFlota”.

Opinie organizatorów potwierdzają liczne głosy uczestników, którzy z zainteresowaniem wysłuchali i aktywnie uczestniczyli w przygotowanych wykładach.

– Fleet Management FORUM to nie kolejna nudna konferencja, podczas której uczestnicy czekają tylko na przerwę na kawę i lunch. Można było się o tym przekonać podczas najnowszej edycji wydarzenia zorganizowanego przez miesięcznik „EuroFlota”. Interesujący, niekiedy wręcz charyzmatyczni prelegenci – powiedział Paweł Janas z IBRM Samar.

Wykład inauguracyjny poprowadził Marek Jarocki, dyrektor w Dziale Doradztwa Podatkowego EY, w zespole Human Capital, licencjonowany doradca podatkowy. W wykładzie odniósł się do obowiązujących przepisów podatku VAT, zwłaszcza kwestii ryczałtu samochodowego oraz skutecznej polityki podatkowej w firmie, która wykorzystuje w swojej działalności flotę samochodów firmowych.

Wokół problematyki podatkowej, zwłaszcza zmiany przepisów, orzecznictwa oraz nowych korzystnych interpretacji, koncentrował się także wykład Doroty Pokrop, dyrektora w dziale Doradztwa Podatkowego EY, lidera Zespołu ds. podatku VAT, licencjonowanego doradcy podatkowego. Prelegentka poświęciła wiele miejsca nowym regulacjom odliczeń podatku VAT od paliwa, które wejdą w życie po 1 lipca 2015 roku. Dopełnieniem wykładu Doroty Pokrop, jak też kolejnych prelegentów, były na zakończenie każdego z wykładów 20-minutowe przerwy networkingowe, gdzie przy kawie uczestnicy mogli zadawać pytania, wymieniać się z prelegentami spostrzeżeniami oraz opiniami, a także przedyskutować je z pozostałymi uczestnikami Fleet Management FORUM.

W programie szkolenia znalazło się także bardzo wiele interesujących i praktycznych tematów, których zawartość merytoryczna bezpośrednio przekładała się na proces administrowania flotą samochodową w firmie.

W ramach Case Study Łukasz Jania, prezes zarządu w firmie Fleet Partners oraz członek SKFS, przedstawił, w jaki sposób można napisać dobre zapytanie ofertowe do firmy CFM oraz jakie elementy powinno ono zawierać. Odniósł się również do ważnej kwestii, w jaki sposób precyzyjnie określić warunki firmy użytkującej flotę pojazdów, by uniknąć dwuznaczności interpretacyjnych w umowie najmu.

W trakcie prelekcji pt. Umowa CFM – rekalkulacje kontraktów, zmiany we flocie Maciej Kryda, menedżer Działu Administracji w grupie Sanofi, przedstawił najnowsze przepisy, innowacyjne usługi oraz produkty, które przynoszą oczekiwane rozwiązania stawiane przed zespołem flotowym.

Z dużym zainteresowaniem został przyjęty wykład Piotra Białobłockiego, dyrektora logistyki w spółkach kapitałowych rodziny Państwa Komorowskich, który na co dzień zarządza flotą ok. 600 pojazdów. Zaproszony ekspert odniósł się w swoim wykładzie do istotnej kwestii wykorzystania systemów GPS i telematyki we flocie osobowej. Jak można oszczędzać, optymalnie wykorzystując możliwości systemów GPS? W wykładzie nie zabraknie tematyki EcoDrivingu, m.in. jaki produkt w postaci sprawozdania okresowego, ecodrivingu możemy zaproponować kierowcy samochodu służbowego – osobowego, jak również ciężarowego?

Podczas czerwcowej edycji Fleet Management FORUM pt. „Skuteczne praktyki w zarządzaniu flotą” nie zabraknie wykładu odnoszącego się do praktycznych kwestii, dotyczących płynnego poruszania się po płatnych odcinkach autostrad. Przedstawiciel partnera FMF, dostawcy usługi via AUTO, Robert Smoleński z firmy Kapsch Telematic Service, wyjaśnił uczestnikom szkolenia, jak i gdzie działa system viaAUTO, oraz przedstawił korzyści wynikające z użytkowania tego systemu, m.in. oszczędności czasu i paliwa, kontroli kosztów i tras, rozliczenia bezgotówkowego.

Na obu eventach nie zabrakło nowości z segmentu samochodów chętnie nabywanych przez klientów flotowych. Nasi partnerzy zadbali, by pokazać najnowsze modele. Na przykład Nissan prezentował nowe modele X-Trail i Pulsar, SEAT z Volkswagen Group Polska wystawiał się z nowym Seatem Leonem, AS Motors pokazał nowy model KIA Sorento, Bohemia Motors pokazała nową Skodę Superb, Lion Motors nowego Peugeota 508 RXH zaś
Bawaria Motors nowe BMW serii 5.

Fleet Management FORUM to także doskonały czas i miejsce do nawiązania ważnych branżowych i biznesowych kontaktów oraz wymiany doświadczeń zawodowych. Szczegóły na stronie www.euroflota.pl.    (WW)

Dowiedz się więcej - czytaj BEZPŁATNIE E-WYDANIE EuroFloty: dostęp TUTAJ
 
  powrót wersja do druku
   
    Zapisz się na NEWSLETTER

 EuroFlota PTL MEDIA © 1999-2021  •  Regulamin strony  •  Ochrona danych osobowych  •  designed by MOUTON interactive